Czy elektryczne pojazdy wyprą pojazdy spalinowe ? Co my myślimy dowiecie się w artykule

Choć elektryczne pojazdy są coraz popularniejsze, daleko im do liczebności znacznie starszych pojazdów spalinowych. Pierwszy i prawdopodobnie najważniejszy powód to cena zakupu, z uwagi na którą samochody elektryczne są mniej atrakcyjne. Jakie argumenty przeważają na ich korzyść i czy możliwe jest, że pojazdy elektryczne dogonią, a w końcu wyprą spalinowe? Przekonajmy się.

Elektryczne pojazdy miejskie – szeroki wybór

W pierwszej kolejności zobaczmy, jakie elektryczne pojazdy mamy do wyboru. Są to m.in. skutery i hulajnogi na prąd,samochody elektryczne, elektryczne pojazdy turystyczne, wózki akumulatorowe, elektryczne pojazdy wolnobieżne.

Do cech, z uwagi na które są znacznie lepsze od tradycyjnych pojazdów spalinowych, należy zaliczyć ekologiczną i cichą pracę, łatwość i intuicyjność obsługi, dostępność (pojazdy na prąd można wypożyczyć na całym terenie dużych miast), popularność oraz liczbę przywilejów, jakie przysługują ich posiadaczom. Weźmy przykładowo samochody elektryczne, dla których powstają specjalne miejsca parkingowe, darmowe stacje ładowania i przepisy umożliwiające korzystanie z pasów autobusowych.

Pojazdy akumulatorowe kupowane coraz chętniej? – statystyki i prognozy

Jak wynika z badań Międzynarodowej Agencji Energii, w 2016 roku elektryczne samochody osiągnęły na świecie liczbę bliską 2 milionom. W skali globalnej jest to niewiele. Ale! Według prognoz w roku 2040, a może już w 2030, liczba ta ma wzrosnąć do 100 milionów. Mało tego! Analitycy twierdzą, że do końca 2040 roku samochody elektryczne będą stanowić… połowę rynku.

W 2016 roku w Unii Europejskiej zarejestrowano ponad 155 tysięcy samochodów na prąd – tak podaje European Automobile Manufacturers Association. Polacy kupują samochody elektryczne prywatnie, ale także służbowo. Mamy elektryczne pojazdy wolnobieżne, elektryczne pojazdy turystyczne, taksówki na akumulator i wiele innych. Czasem dla obniżenia kosztów zakupu nowego auta przerabiamy stare spalinowe. W 2016 roku w Unii Europejskiej zarejestrowano ponad 278 tysięcy hybryd.

Co sprawia, że pojazdy akumulatorowe mogą wyprzeć spalinowe?

Co prawda wizja zastąpienia pojazdów spalinowych przez pojazdy elektryczne jest odległa, jednak może dojść do skutku. Podstawowe zalety elektryków zaprezentowaliśmy w pierwszej części artykułu. Teraz zobaczmy, jak mają się elektryczne samochody do spalinowych.

  1. Samochody elektryczne i elektryczne pojazdy wolnobieżne mają prostą konstrukcję. Dzięki temu ich uszkodzenia są rzadsze, a przegląd i naprawa szybsze, łatwiejsze i tańsze. W modelach spalinowych może dojść do wielu awarii i nieszczelności.
  2. Miłośnicy szybkiej jazdy cenią samochód elektryczny m.in. za wysoki moment obrotowy możliwy już w momencie uruchomienia auta. Pojazdy elektryczne miejskie błyskawicznie przyspieszają przy niemal każdej prędkości. Tę samą cechę mają hulajnogi elektryczne.
  3. Pojazd elektryczny ma silnik przewyższający sprawnością i wydajnością odpowiednik spalinowy. Czy wiesz, że może zamienić nawet 99% dostarczanej energii na energię mechaniczną?

Pojazdy miejskie na akumulator już dziś cieszą się ogromną popularnością. Rząd przygotowuje nowelizacje ustaw określających prawa ich użytkowników (np. osób posiadających hulajnogi elektryczne). Przychylamy się zatem do prognozy stopniowego wypierania pojazdów spalinowych.

Miejskie pojazdy elektryczne - Frugal Wrocław
©2023 Frugal® | Wszelkie prawa zastrzeżone

Za chwilę zostaniesz przekierowany do strony